Czeskie góry to dobra alternatywa dla narciarzy poszukujących nieco mniejszych tłumów przy wyciągach i większego spokoju na trasach. Świetne stoki można znaleźć już bardzo blisko czeskiej granicy. Dlatego wielu Polaków zadaje sobie pytanie, gdzie najlepiej wybrać się na narty w Czechach? Za podpowiedź może posłużyć Wam nasz ranking. Sprawdziliśmy, gdzie w Czechach są najdłuższe trasy narciarskie. Jak się okazuje, liderka nie znajduje się ani w Szpindlerowym Młynie, ani w Rokytnicy, ani też w Černej Horze – Janskich Lázniach. Gdzie zatem szukać królowej czeskich tras?
Opis każdej trasy zawiera także informacje o jej średnim nachyleniu wyrażonym w procentach. Dlaczego w procentach? Taki wskaźnik przyjęło się stosować do określania nachylenia stoków, gdyż podane w ten sposób liczby bardziej oddają prawdziwe odczucia stromizny. Wynik w procentach otrzymujemy dzieląc różnicę wysokości pomiędzy najwyższym i najniższym punktem przez odległość między nimi w poziomie.
Najdłuższe trasy narciarskie w Czechach
1. Ramzová: Šerák > Ramzová
- długość: 3260 m
- przewyższenie: 557 m
- przeciętne nachylenie: 17 %
Najdłuższa trasa narciarska w Czechach wiedzie ze szczytu Šerák (1325 m n.p.m.) przez Mračną (1253 m n.p.m.) do Ramzovéj (767 m n.p.m.). Pierwsze 800 metrów trasy na odcinku Šerák – Mračná ma niewielkie nachylenie i jest oznaczone kolorem niebieskim. Dalej robi już się znacznie bardziej stromo. W niższych partiach trasa oznaczona jest kolorem czerwonym i czarnym. Na szczyt narciarzy wwożą kanapy – najpierw 4-osobowa na Čerňavą, a dalej 2-osobowa na Šerák.
2. Klínovec: Jáchymovská
- długość: 2950 m
- przewyższenie: 460 m
- przeciętne nachylenie: 17 %
Od czasu połączenia z sąsiednim ośrodkiem Neklid Klinovec to największa stacja narciarska w Czechach. Dlatego warto do niej zajrzeć, mimo że ośrodek położony w Rudawach nie znajduje się przy samej granicy z Polską. Jego najdłuższa trasa zaczyna się na wysokości 1235m n.p.m. i obsługiwana jest przez nowoczesną i szybką 4-osobową kanapę z osłonami oddaną do użytku w sezonie zimowym 2014/2015.
3. Rokytnice nad Jizerou – Horní Domky: Turistická
- długość: 2920 m
- przewyższenie: 650 m
- przeciętne nachylenie: 22 %
Ośrodek narciarski Rokytnice nad Jizerou ma w Polsce swoich stałych fanów. Jednym z jego atutów jest bliskość – stacja znajduje się tuż za polsko-czeską granicą, ale prawdziwą jej atrakcją jest blisko trzy kilometrowa ciekawie wytyczona trasa. Na start tego trzeciego najdłuższego zjazdu w Czechach dostaniecie się 4-osobową nowoczesną ekspresową kanapą Lysá hora.
4. Dolní Morava: Slamník > U Slona
- długość: 2850
- przewyższenie: 578 m
- przeciętne nachylenie: 20 %
Trasa zaczyna się tuż pod szczytem Slamník (1232 m n.p.m.) i początkowo oznakowana jest kolorem czarnym. Potem przebiega już bardziej łagodnie (kolor niebieski) i prowadzi do dolnej stacji 4-osobowej kanapy U Slona. Na szczyt dostaniecie się szybką kanapą Sněžník i orczykiem Slamník.
5. Herlikovice-Bubakov : Přední Žalý> Bubákov
- długość: 2800 m
- przewyższenie: 450 m
- przeciętne nachylenie: 16%
Herlikovice to jeden z mniej znanych w Polsce czeskich ośrodków narciarskich. A szkoda, bo tutejsza najdłuższa trasa naprawdę robi wrażenie. Trasa widokowa łączy szczyt Přední Žalý z dolną stacją czteroosobowej kanapy Bubákov. Zjazd ogólnie jest dość łatwy, ale po drodze napotkacie dwa bardziej strome stoki o łącznej długości 500 metrów, oznaczone kolorem czerwonym i czarnym. Na szczyt można dostać się czteroosobową kanapą Žalý.
6. Szpindlerowy Młyn: Pláň > Hromovka
- długość: 2700 m
- przewyższenie: 450 m
- przeciętne nachylenie: 17 %
Szpindlerowy Młyn to chyba najbardziej znany w Polsce czeski ośrodek narciarski. Dlatego część z Was może być zdziwiona, że jego najdłuższa trasa, znalazła się dopiero w drugiej połowie naszego rankingu. Piękna niebieska trasa nr 2 wiedzie ze szczytu Pláň przez Hromovkę (trasa czerwona 1) aż do Szpindlerowego Młyna. Na szczyt wjedziecie 6-osobową ekspresową kanapą Inogy Line Svatý Petr. Trasa może nie jest najdłuższa, ale ma świetną charakterystykę i zadowoli zarówno mniej, jak i bardziej doświadczonych narciarzy.
7. Černá hora – Janské Lázně : Černá hora > Janské Lázně
- długość: 2600 m
- przewyższenie: 560 m
- przeciętne nachylenie: 22 %
Janské Lázně oferują atrakcyjną dość szeroką trasę narciarską łączącą górną i dolną stację gondoli prowadzącej na Černą horę. W górnej części stok jest nieco wymagający i został oznaczony czarnym kolorem. Nieco niżej jednak nachylenie zmniejsza się a trasa zmienia kolor na czerwony. W dolnych partiach robi się coraz bardziej płasko – można odpocząć i delektować się rekreacyjną jazdą. Stok oferuje wiele wariantów, dlatego długo nie będzie się tu nudzić. Pod gondolą w weekendy musicie przygotować się jednak na czekanie w kilkunastominutowej kolejce.
8. Kouty nad Desnou: Dlouhé stráně > Kouty
- długość: 2450 m
- przewyższenie: 527 m
- przeciętne nachylenie: 20 %
Ósma trasa w naszym zestawieniu w Koutach nad Desnou jest raczej łatwa, tylko miejscami robi się umiarkowanie trudna. Na szczyt wiedzie orczyk i nowoczesna, szybka 6-osobowa kanapa.
9. Ski Bukovka: Bukova hora> Červena Voda
- długość: 2250 m
- przewyższenie: 399 m
- przeciętne nachylenie: 20%
To najdłuższa trasa narciarska w Górach Orlickich. Czerwono-niebieska trasa narciarska Heroltická wije się od górnej stacji 4-osobowej ekspresowej kanapy na Bukovéj horze do dolnej stacji w Červenej Vodzie.
10. Harrachov: Čertova hora> Rýžoviště
- długość: 2200 m
- przewyższenie: 300 m
- przeciętne nachylenie: 14%
W miejscowości Rýžoviště znajdują się trzy długie trasy zjazdowe, z których każda ma inny stopień trudności. Ale najdłuższa jest trasa niebieska. Na szczyt można wjechać 4-osobową kanapą Alfa.
11. Ještěd – Liberec: Černý vrch > dolna stacja wyciągu Skalka
- długość: 1900 m
- przewyższenie: 374 m
- przeciętne nachylenie: 20 %
Ta średnio trudna trasa znajduje się w pobliżu Liberca. Na jej szczyt zawiozą Was 4-osobowe szybkie kanapy Černý vrch i Skalka. Ciekawostką jest fakt, że do ośrodka prowadzi linia tramwajowa. Warto tu zajrzeć, bo stacja znajduje się o przysłowiowy rzut beretem od Świeradowa Zdroju, lecz podczas gdy u nas często trzeba odstać swoje w kolejce do gondoli, w Libercu zazwyczaj jest kompletnie pusto.
Czytaj także: