Reporterzy Skiinfo przez cały tydzień 24 godziny na dobę monitorują pokrywę i opady śniegu w około 2000 ośrodków narciarskich na całym świecie. W sezonie narciarskim co tydzień publikujemy raport narciarski, z którego dowiecie się, gdzie leży śnieg, jaka sytuacja panuje w ośrodkach narciarskich, które stacje są czynne i jakie są prognozy pogody na najbliższy okres.

Gdzie na narty w Polsce?
W Polsce można pośmigać już tylko na Kasprowym Wierchu. Otwarta jest tam trasa w Kotle Gąsienicowym (wczoraj z powodu silnego wiatru akurat była nieczynna). Po ostatnich silnych opadach w Tatrach zwiększyła się nieco grubość pokrywy śniegu na stoku. Obecnie wynosi od 25 cm w dolnych partiach, do 101 cm u góry. Szusowania na Kasprowym ma być możliwe minimum do końca kwietnia. Jeśli warunki pozwolą być może PKL zdecydują się na przedłużenie sezonu narciarskiego na weekend majowy?
Warunki narciarskie w Czechach i na Słowacji
Nieubłaganie kończy się sezon także w Czechach. W tę niedzielę zostaną wyłączone wyciągi na Klinowcu (tutaj czynnych jest jeszcze aż 7 km tras!) i w ośrodku Zadov. Jeszcze do kolejnego weekendu (jeśli pozwolą warunki pogodowe) czynny ma być Harrachov i Pradziad.
Na Słowacji na narciarskim placu boju też zostały jeszcze 4 ośrodki. Najwięcej czynnych tras jest oczywiście na Chopoku – 34 km. Ośrodek planuje zakończenie sezonu dopiero 11 maja.
Warunki narciarskie w Alpach
Warunki narciarskie w Alpach są już wiosenne, ale wciąż można dobrze pośmigać. Warto wcześnie stawiać się na stoku, by wykorzystać najlepsze godziny. Wybierajcie wyżej położone ośrodki i stoki o północnej ekspozycji. Zebraliśmy dla Was ośrodki, w których znajdziecie najlepsze warunki na wyjazd na narty na Wielkanoc >>>
Prognoza pogody dla Alp na 10-16 kwietnia 2025
W nadchodzącym tygodniu w Alpach przeważać będą typowe wiosenne warunki pogodowe charakteryzujące się znaczną zmiennością pomiędzy poszczególnymi krajami i wysokościami. Podczas gdy niższe partie gór doświadczą temperatur powyżej zera z opadami deszczu, wyższe strefy alpejskie wciąż pozostaną pod wpływem zimowych warunków z opadami śniegu. Najbardziej stabilna pogoda wystąpi w środkowej części tygodnia, jednak od piątku do niedzieli należy spodziewać się nasilenia opadów, szczególnie w zachodnich i południowych rejonach Alp.
Prognoza dla Alp Austriackich
W austriackich Alpach, szczególnie w Tyrolu i Vorarlbergu, pierwsza połowa tygodnia przyniesie umiarkowanie chłodne warunki ze średnimi temperaturami oscylującymi między 4°C a 9°C na wysokościach powyżej 1500 m n.p.m. Według danych statystycznych dla kwietnia, w regionie Tyrolu należy się spodziewać 6-11 dni opadowych z intensywnością typową dla przedwiośnia. W czwartek i piątek (10-11 kwietnia) prognozowane są przelotne opady śniegu powyżej 1800 m, które poniżej tej wysokości będą przybierać formę deszczu ze śniegiem.
W weekend (12-13 kwietnia) nastąpi krótkotrwała poprawa pogody z przejaśnieniami i temperaturą maksymalną do 12°C w dolinach. Jednak od poniedziałku (14 kwietnia) front atmosferyczny znad Morza Północnego przyniesie wzrost zachmurzenia i kolejne opady – tym razem głównie deszczu, który w połączeniu z topniejącym śniegiem może powodować lokalne podtopienia w rejonach podgórskich. Warunki narciarskie pozostaną dobre jedynie w wysokogórskich ośrodkach takich jak St. Anton czy Ischgl, gdzie pokrywa śnieżna utrzymuje się na poziomie 120-200 cm.
Prognoza dla Alp Włoskich
Włoskie Alpy, szczególnie rejon Alp Apuańskich w Toskanii, doświadczą w nadchodzącym tygodniu intensywnych opadów deszczu. Wtorek 15 kwietnia zapowiada się jako najbardziej deszczowy dzień z sumą opadów sięgającą 20.3 mm i temperaturą maksymalną 15°C. System frontalny znad Morza Śródziemnego spowoduje wystąpienie ulew w godzinach porannych i wieczornych, z krótkimi przejaśnieniami w porze lunchowej.
W wyższych partiach Dolomitów i Alp Zachodnich (np. rejon Courmayeur) należy się liczyć z opadami śniegu powyżej 2000 m n.p.m., gdzie temperatura utrzyma się w zakresie od -3°C do 2°C. Wiatr południowo-zachodni osiągający w porywach do 12 km/h może powodować zawieje śnieżne w terenie wysokogórskim. Warunki turystyczne w popularnych ośrodkach takich jak Cortina d’Ampezzo będą wymagać szczególnej ostrożności ze względu na możliwość lawin w wyniku naprężeń w pokrywie śnieżnej.
Prognoza dla Alp Francuskich
Francuskie Alpy, zwłaszcza rejon Haute-Savoie i Isère, wejdą w okres dynamicznych zmian pogodowych. W czwartek i piątek (10-11 kwietnia) wystąpią umiarkowane opady deszczu ze śniegiem powyżej 1500 m, przy temperaturze minimalnej -1°C w nocy i maksymalnej 8°C w ciągu dnia. W weekend nastąpi przejściowe ochłodzenie z nocnymi przymrozkami do -5°C na wysokości 2500 m, co poprawi warunki śniegowe w ośrodkach narciarskich takich jak Chamonix czy Val Thorens.
Od poniedziałku (14 kwietnia) prognozuje się wzrost temperatury wraz z napływem ciepłego powietrza znad Morza Śródziemnego, co spowoduje intensywne topnienie śniegu w dolinach. W rejonie Grenoble suma opadów w ciągu tygodnia może osiągnąć 55.7 mm, głównie pod postacią deszczu. Zaleca się śledzenie komunikatów dotyczących możliwości wystąpienia powodzi błyskawicznych w wąwozach i dolinach rzecznych.
Prognoza dla Alp Szwajcarskich
W szwajcarskiej części Alp (rejony Valais, Graubünden) dominować będzie pogoda z dużym zachmurzeniem i okresowymi opadami. W pierwszej połowie tygodnia temperatura w dolinach utrzyma się na poziomie 5-10°C, podczas gdy na Jungfraujoch (3454 m n.p.m.) spadnie do -8°C nocą. W czwartek i piątek spodziewane są opady śniegu powyżej 1800 m z intensywnością 10-15 cm na dobę, co stworzy doskonałe warunki do freeride’u w rejonach takich jak Verbier czy Zermatt.
Od soboty (12 kwietnia) nastąpi stopniowa poprawa pogody z większą ilością słońca, jednak w nocy nadal możliwe będą przelotne opady marznącego deszczu w pasmach północnych. Wiatr fenowy wiejący z południa może powodować lokalne ocieplenie nawet o 5-7°C w ciągu kilku godzin, szczególnie w rejonie Engadyny. Warunki lawinowe pozostaną na poziomie 3 (umiarkowane) w skali europejskiej.
Grubość pokrywy śniegu w Alpach
Ile śniegu leży obecnie w górach? Kolory na interaktywnej mapie zmieniają się w zależności od ilości śniegu od niebieskiego, przez zielony i pomarańczowy do czerwonego i fioletowego. Im grubsza warstwa śniegu, tym wyraźniejszy kolor zobaczysz na mapie.
↑ Źródło: windy.com ↑
Oceń ośrodek narciarski
Odwiedziłeś w tym sezonie jakiś ośrodek narciarski? W kilka minut możesz ocenić stację na naszej stronie internetowej. Dzięki Waszym recenzjom ośrodki narciarskie mogą poprawić swoje usługi. Także inni użytkownicy zyskują cenne wskazówki pomocne przy wyborze miejscówki na kolejny wyjazd na narty.

Dziękujemy za Wasze zaangażowanie. Wspólnie tworzymy ranking ośrodków narciarskich.
Zobacz także: