Raport narciarski – 21.02.2025

Artykuły Featured Pogoda Raport narciarski – 21.02.2025

Reporterzy Skiinfo przez cały tydzień 24 godziny na dobę monitorują pokrywę i opady śniegu w około 2000 ośrodków narciarskich na całym świecie. W sezonie narciarskim co tydzień publikujemy raport narciarski, z którego dowiecie się, gdzie leży śnieg, jaka sytuacja panuje w ośrodkach narciarskich, które stacje są czynne i jakie są prognozy pogody na najbliższy okres.

Gdzie na narty w Polsce?

Zapowiadaliśmy genialny, narciarski tydzień i prognozy się sprawdziły. Kto miał okazję wyskoczyć w ostatnich dniach na polskie stoki, na pewno nie żałował. Słońca nie brakowało. A silny mróz sięgający w nocy nawet kilkunastu stopni poniżej zera pozwolił stacjom narciarskim intensywnie naśnieżać trasy. Dzięki temu w wielu ośrodkach znacząco zwiększyła się pokrywa śniegu. Przyczyniły się do tego także naturalne opady białego puchu z końca ubiegłego tygodnia. Jednak nadal ogólnie śniegu jest obecnie średnio 30 proc. mniej niż przeciętnie o tej porze. Mimo to warunki na stokach są bardzo dobre.

W swoich raportach narciarskich w naszej aplikacji Skiinfo chwalicie jakość warunków na trasach. Wreszcie wypad na narty nie jest walką o życie. „Bardzo dobrze przygotowane stoki i prawie wszystkie otwarte” – pisze Robert w swoim raporcie ze Szczyrk Mountain Resort. Także Julian wskazuje na doskonałe warunki w Bukowinie Tatrzańskiej w ośrodku Rusin-ski: „Pogoda 10/10, stok też do godziny 13tej. Ludzi masa, 10-15 min do wyciągu”. Nie ma się co dziwić, że na stokach tłoczno, bo trwają jeszcze ferie w ostatnich województwach a był to zdecydowanie najlepszy tydzień w tym sezonie. W wielu ośrodkach czynne są prawie wszystkie trasy i wyciągi. 

→ Dziękujemy za Wasze raporty ze stoków i czekamy na więcej! Kto nie pobrał jeszcze naszej aplikacji może to zrobić tutaj>>>

Raport narciarski
Szczyrk Mountain Resort – 18.02.2025 | Foto z raportu Roberta

Bez zmian na podium pod względem dostępnych tras. Najwięcej otwartych stoków czeka na Was w Szczyrku. W COS i SMR łącznie ponad 31km. Następne w kolejności są ośrodki Kotelnica w Białce Tatrzańskiej (19,7km – działają tu wszystkie trasy i wszystkie wyciągi)) oraz Zieleniec – tutaj otwartych jest prawie 19,6km tras. 

Na czwartym miejscu uplasowała się Czarna Góra (9,6km). Na piąte miejsce awansowała Szrenica, gdzie wreszcie udało się naśnieżyć i otworzyć Lolobrigidę! Dzięki temu narciarze mają tam do dyspozycji 9 km tras. Sporo tras działa też w ośrodkach w  Krynicy (na Jaworzynie Krynickiej – 9km oraz w Słotwiny Arenie – 8,1km) oraz w Tyliczu (Tylicz Master Ski – 7km, Tylicz Ski – 5,1km). Prawie wszystkie trasy i wszystkie wyciągi czynne są w Jurgowie – 5km.

Prognoza pogody

Na najbliższy tydzień prognozy nie przewidują znaczących opadów śniegu, ale będzie trzeba pożegnać się z cudowną narciarską pogodą. Póki co do soboty będzie przeważnie słonecznie a w nocy silny mróz do -9 stopni. Potem zrobi się cieplej, ale na szczęście w nocy temperatury będą spadać poniżej zera. W dzień od niedzieli nawet 8-9 stopni na plusie.

Na początku przyszłego tygodnia przez Polskę od zachodu przechodzić będzie front, który przyniesie zachmurzenie i przelotny deszcz lub deszcz ze śniegiem. Miejscami może też dość mocno wiać.  Od wtorku nieco chłodniej – w dzień 3-5 stopni.

Warunki narciarskie w Czechach i na Słowacji

W Czechach warunki śniegowe całkiem dobre. Średnia grubość pokrywy śniegu wynosi tutaj 99 proc. normy dla tego okresu.  Największa ilość otwartych stoków czeka na Was w Klinovcu – 28km i w Szpindlerowym Młynie (24km). Dobre warunki panują też w Cernej Horze – Jańskich Łaźniach, gdzie pośmigacie na 15,7 km tras. W pobliskim Pecu czeka na Was kolejne 13,2 km. Warto wybrać się także do ośrodków Lipno i Rokytnice nad Izerą (po 11 km), Dolni Morava (10,4 km),  . Karlov (8,3 km) i Tarnsvaldsky Spicak (8,2 km) czy Herlikovice (8 km). Najgrubsza pokrywa śniegu bez zmian na Pradedzie i w ośrodku Mlade Buki – od 80 do 150cm, oraz w Szpindlerowym Młynie – 65-140 cm.

Grubość pokrywy śniegu na trasach w Słowacji wynosi obecnie przeciętnie 98 proc. normy dla 20 lutego. Najwięcej czynnych tras znajdziecie na Chopoku. Otwartych jest tu 41km tras, czyli 83 proc. tutejszych tras. Sporo tras działa też w Tatrzańskiej Łomnicy (po około 11,2 km),  Ski Parku Kubinska i Bachledce (po 8,2 km), Skiparku Oravice (8 km),  Szczyrbskim Plesie (8 km), i w ośrodkach Rohace – Spalena Dolina (7km) oraz Park Snow Donovaly (6,9km).

Prognoza dla Alp

Piątek, 21 lutego

Za zachodzie i południowym zachodzie od rana słonecznie. Reszta Alp będzie początkowo zdominowana przez zwarte chmury, ale pozostanie w dużej mierze bez opadów. W miarę upływu dnia słońce będzie coraz bardziej dominować również tutaj. Wiatr będzie słaby do umiarkowanego, okresami na wschodzie silny. Poranne temperatury wyniosą od -9 do +2 stopni, po południu od 0 do +8 stopni, na zachodzie nawet do +16 stopni.

Sobota, 22 lutego

Sobota przyniesie głównie słoneczną pogodę, z jedynie sporadycznie przemieszczającymi się cienkimi, niegroźnymi chmurami. Wiatr pozostanie słaby do umiarkowanego, sporadycznie porywisty na wschodzie, z kierunku wschodniego do południowego. Najniższe temperatury wyniosą rankiem od -9 do +3 stopni, w ciągu dnia wzrosną do +1 do +10 stopni, na zachodzie będzie jeszcze cieplej do +15 stopni!

Niedziela, 23.02

W niedzielę od zachodu przemieszczać się będą gęste pola chmur, znacznie tłumiące słoneczną aurę. W pierwszej połowie dnia będzie więcej słońca, zwłaszcza na wschodzie i południu. Możliwe są sporadyczne lekkie opady mżawki lub śniegu. Linia opadów śniegu będzie przebiegać na wysokości między 1700 a 2100 metrów nad poziomem morza. Wiatr pozostanie lekki z różnych kierunków. Temperatury będą wahać się od -7 do +4 stopni rano, wzrastając do +3 do +13 stopni w ciągu dnia, z najwyższymi wartościami na zachodzie.

Aktualna sytuacja lawinowa w Alpach

W północnych Alpach i wzdłuż głównego grzbietu występuje obecnie umiarkowane lub znaczne zagrożenie lawinowe (poziom 2-3). Na większych wysokościach ryzyko stwarza zwłaszcza nagromadzenie świeżego śniegu i słabe warstwy pokrywy śnieżnej, szczególnie na stromych północnych i wschodnich stokach. W południowych Alpach i na południe od głównego grzbietu ryzyko lawinowe jest zwykle niższe, ale tutaj również zaleca się ostrożność w przypadku świeżego śniegu.

Narciarze powinni sprawdzać codzienne raporty lawinowe i upewnić się, że wybierają bezpieczną trasę. Silny wiatr i nowe opady śniegu mogą zwiększyć ryzyko w weekend w zachodnich regionach Alp.

Warunki narciarskie w Alpach

Grubość pokrywy śniegu w Alpach

Ile śniegu leży obecnie w górach? Kolory na interaktywnej mapie zmieniają się w zależności od ilości śniegu od niebieskiego, przez zielony i pomarańczowy do czerwonego i fioletowego. Im grubsza warstwa śniegu, tym wyraźniejszy kolor zobaczysz na mapie.

 Źródło: windy.com 

Oceń ośrodek narciarski

Odwiedziłeś w tym sezonie jakiś ośrodek narciarski? W kilka minut możesz ocenić stację na naszej stronie internetowej. Dzięki Waszym recenzjom ośrodki narciarskie mogą poprawić swoje usługi. Także inni użytkownicy zyskują cenne wskazówki  pomocne przy wyborze miejscówki na kolejny wyjazd na narty.

najlepsze ośrodki narciarskie

 

Dziękujemy za Wasze zaangażowanie. Wspólnie tworzymy ranking ośrodków narciarskich.

Zobacz także:

Podziel się:
Copyright © 1995-2025  Mountain News LLC.  All rights reserved.