Courchevel jest obok Belleville i Méribel najbardziej prestiżowym ośrodkiem narciarskim we francuskich Trzech Dolinach (Les Trois Vallées). Według danych tamtejszej informacji turystycznej Trzy Doliny oferujące miłośnikom narciarstwa łącznie 600 km przygotowanych tras zjazdowych są największym terenem narciarskim na świecie. Ośrodek Courchevel został założony w 1946 r. i obejmuje około 150 km tras.
Miejscowość składa się z czterech osobnych osad, w których nazwie do niedawna cyfra każdorazowo informowała o ich położeniu nad poziomem morza. Courchevel 1300 i 1550 to najniższe piętra tej miejscówki. Największy ruch jest wyżej - w Courchevel 1650 a zwłaszcza w Courchevel 1850. W sezonie 2011/2012 zmieniono jednak nazwy osad i usunięto z nich wskazówki dotyczące wysokości. Courchevel 1850 nazywa się teraz po prostu Courchevel, Courchevel 1650 przemianowano na Courchevel Moriond, Courchevel 1550 na Courchevel Village a Courchevel 1300 otrzymało miano Courchevel Le Praz. Większość stałych bywalców nadal używa jednak poprzednich nazw, dlatego w opisie dla ułatwienia będziemy się nimi posługiwali.
Wokół Courchevel czeka na Was szeroka paleta zjazdów – od typowych tras leśnych po wymagające wysokogórskie zjazdy. Ze skalistego szczytu Saulire (2738m), widocznego z każdego miejsca w całym ośrodku narciarskim, prowadzi najbardziej znana trasa tej stacji La Combe de Saulire. Oznaczona kolorem czerwonym i przeznaczona dla doświadczonych narciarzy, spełnia wymogi FIS i często gości zawody alpejskiego Pucharu Świata. Oprócz niej na stokach Saulire wytyczono całe mnóstwo tras, które wprowadza w zachwyt każdego fana dwóch i jednej deski. Tutaj znajduje się najdłuższy zjazd w całym ośrodku poprzez Le Creux do Courchevel 1300 (długość: 7 km, różnica wysokości: 1438m).
Drugim ważnym punktem startowym jest szczyt La Vizelle (2659m). Także tu macie do wyboru kilka bardzo ciekawych tras. Warto zajrzeć również do leżącej nieco na uboczu części terenów narciarskich wokół Courchevel 1650.
Kolejny typ to liczący 1100m zjazd z górnej stacji wyciągu Chanrossa. Kto lubi spokój na trasach, powinien skorzystać też ze zjazdów do doliny w kierunku Courchevel 1300 czy do wioski La Tania. Można się tam dostać gondolką prowadzącą na Chenus lub nieco ukrytą trasą wiodącą poniżej głównej części Courchevel w kierunku doliny. Szczególnie perfekcyjnie przygotowane stoki w pobliżu La Tania warte są wyróżnienia. Z uwagi na położenie nieco z dala od głównego strumienia narciarzy nawet w godzinach popołudniowych można tu liczyć na doskonałe warunki na trasie.
Aby przedostać się z Courchevel do Méribel leżącej w sąsiedniej dolinie, macie do dyspozycji dwie drogi. Obok głównego połączenia po przez Saulire prowadzącego bezpośrednio do Mottaret, nieco wyżej położonej (1750m) osady w dolnie Méribel, możecie skorzystać z wyciągów wiodących przez Col de la Loze (2274m).
Na freestylerów czekają snow parki a także stoki przeznaczone do jazdy w puchu. W całym regionie Trzech Dolin znajduje się 6 snow parków, w tym oznaczony znakiem jakości francuskiego Związku Snowbordowego Moonpark w Arpasson. Także miłośnicy narciarstwa biegowego znajdą tutaj dla siebie ciekawą ofertę. Tylko wokół Courchevel wytyczono ponad 65 km tras (większość jednak oznaczona jest jako trudne).
Courchevel nazywane jest St. Tropez sportów zimowych. Głównie najwyżej położona stacja Courchevel 1850 wyróżnia się swoją ekskluzywnością i przyciąga wiele znanych osób. Bywają tu m.in. Robbie Williams, George Clooney, książę William czy Kate Middleton. Ma to oczywiście wpływ na ceny zakwaterowania. Generalna zasada: im wyżej, tym drożej.